top of page

Autonehoda a jak se u ní zachovat!

Nehody jsou nedílnou součástí provozu na silnicích. Dnes si povíme něco o tom, jak se u nehody zachovat z pozice svědka či přímého účastníka.


Co když uvidím nehodu?VŽDY MUSÍTE ZASTAVIT. Představte si, že podle statistik 1-2 z deseti řidičů zastaví a poskytne pomoc. Na toto téma jste mohli vidět video od Kazmy, kde se řešila osvětová kampaň ohledně dopravních nehod.

Pokud vidíte bouračku opravdu ZASTAVTE a začněte postupovat podle následujících kroků. Ty jsou mnohdy životně důležité!

 • Zastavte vozidlo, vypněte motor, zapněte výstražná světla, oblečte reflexní vestu, nezapomeňte na trojúhelník. (Pokud byste tak učinili, zejména v případech, kdy je špatná viditelnost, mohlo by vás smést jiné auto, které vás bez reflexních prvků neuvidí. Bohužel takových případů se stává mnoho. Lidé vyráží pomoci, aniž by si prvně oblékli reflexní vestu a neštěstí je hned na světě. Ještě než se vydáte prozkoumat situaci nebo pomáhat, nezapomeňte zapnout výstražná světla, aby další auta, které k nehodě přijedou, věděla, že se něco děje. Pokud je vás v autě víc, může jeden jít umístit výstražný trojúhelník, zatímco druhý jde pomáhat. Jestliže se na místě nachází více lidí, je vhodné všem určit úkol, aby každý věděl, co má dělat a zbytečně někde nepřekážel.)

 • Zabezpečte, aby všichni účastníci nehody, u kterých to jde, opustili vrak i vozovku.

 • Zajistěte provoz na komunikaci tak, aby nedošlo k řetězení nehody.

 • Přivolejte pomoc (přednostně na linku 112).

 • Vyprošťujte postižené sami nebo s pomocníkem s ohledem na možné poranění páteře.

 • Je-li osoba zaklíněna, násilím ji nevyprošťujte.

 • Při poskytování první pomoci se soustřeďte na základní životní funkce (vědomí, dýchání a krevní oběh).

 • Zabezpečte vrak proti dalšímu poškození: zejména požár, výbuch, zkrat elektroinstalace, potopení do vody.

 • V bezpečné vzdálenosti pro zastavení označte místo havárie, zajistěte stopy pro vyšetření jejich příčin.

 • Nezapomeňte na pomoc zvířatům, zejména k jejich uklidnění.

 • Zabezpečte majetek, případně náklad před poškozením a zcizením.

 • Zabezpečte identifikaci účastníků a svědků nehody.

 • Zdržte se jednání, které by mohlo ovlivnit řádné vyšetření dopravní nehody. Je dobré místo nehody vyfotit (doporučuje se vyplnit formulář o hlášení škody pro pojišťovnu a podepsat oběma aktéry dopravní nehody).

 • Řiďte se pokyny policie a záchranářů.

Důležitá telefonní čísla

Pokud se na místě dopravní nehody nacházejí zraněné osoby, bude nutné zavolat záchranou službu.

Mezi tím, než záchranné složky dorazí na místo, pokuste se poskytnout první pomoc zraněným.

Policie - 158

Záchranná služba - 155

Tísňové volání – 112 (dovoláte se i bez SIM karty)

Pokud zavoláte například na záchrannou službu, nemusíte zároveň volat na policii, protože se spolu vzájemně propojí. Nicméně je lepší volat na záchranku, protože právě dispečer vás může provázet hovorem a poradit vám, jak se postarat o zranění účastníků nehody. Svým jednáním můžete zachránit lidský život.


Poskytnutí první pomoci nařizuje zákon

V České republice je povinné poskytnout první pomoc u dopravní nehody, v opačném případě, neposkytnutí pomoci se jedná o přečin s odnětím svobody až na dvě léta. Výše rozsudku může být i vyšší, pokud se například jednalo o člověka, který způsobil dopravní nehodu, neposkytl pomoc a z místa dopravní nehody ujel. V takové chvíli se může jednat i o trestný čin ublížení na zdraví. Vše specifikuje trestní zákoník § 150 a § 151.První pomoc při autonehodě:

Nejlepší je stáhnout si aplikaci ZÁCHRANKA! Tam najdete všechny postupy k poskytnutí první pomoci.

Jak aplikace funguje zjistíte ZDE.


Kdy při dopravní nehodě volat policii

Policii musíte zavolat vždy, když při dopravní nehodě dojde k zranění nebo usmrcení. Volá se také v případech, kdy je způsobena škoda na majetku třetí straně nebo kdy škoda přesáhne 100 tisíc korun na jednom vozidle.

Pokud se ale stane, že se střetnete s vozidlem IZS nebo taxi služby, musíte zavolat policii vždy, tedy i v případech, kdy je škoda na vozech minimální.

Častou příčinou nehod je i srážka se zvěří, v takovém případě se hodí zavolat policii také, protože získáte protokol o dopravní nehodě, který bude chtít vidět pojišťovna kvůli proplacení škody.

Záznam o dopravní nehodě

Záznam o dopravní nehodě by měl být přítomen v každém autě. Je to barevný formulář, do kterého se zaznamenává celý souběh dopravní nehody. Papír je propisovací, takže stačí, když je vyplňuje jen jeden ze dvou účastníků nehody. Jaké informace musíte do formuláře zaznamenat, si můžete přečíst v našem článku. Tento dokument se vyplňuje vždy, když u nehody není policie.

Pokud ale není jasné, kdo je viníkem dopravní nehody, nebo druhá strana odmítá připustit svou vinu, je lepší na řešení situace přivolat policisty.

Hlášení dopravní nehody pojišťovně

Jakmile to bude možné, obraťte se na svou pojišťovnu, zejména v případech, kdy jste viníkem nehody vy. Na druhou stranu, i když viníkem nejste, hlídejte si, jestli se pojišťovna sama ozve - tedy jestli viník událost nahlásil své pojišťovně a ta se propojí s tou vaší. Pokud vám cokoli nebude jasné, obraťte na pojišťovnu, u které máte auto pojištěné.

Odkaz na video BESIP


Věříme, že budete na cestě opatrní a nic se vám nestane!


Hodně štěstí na cestách vám přeje

Tým VIVO car

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page